EU: Vratarji po Aktu o digitalnih trgih
Samo teden dni po začetku veljavnosti Akta o digitalnih storitvah (DSA) je Evropska unija objavila še seznam »vratarjev« v skladu z Aktom o digitalnih trgih (DMA). V to skupino je vključenih 22 storitev šestih ameriških in kitajskih podjetij
Novica je bila objavljena 6.9.2023
Podjetja, ki bodo morala od marca 2024 upoštevati strožja pravila, so Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta in Microsoft.
DMA pa ne zavezuje samo platform družabnih omrežij. Seznam namreč vključuje:
·
·
·
·
·
·
·
·
Tako kot pri DSA bodo morala nova pravila upoštevati le največja podjetja. Prag za imenovanje za »vratarja« je več kot 45 milijonov aktivnih uporabnikov, promet v višini več kot 7,5 milijarde EUR in tržna kapitalizacija najmanj 75 milijard EUR.
Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton je prejšnji teden v govoru na digitalni konferenci v Estoniji povzel cilje te uredbe. »Vemo, da so nekateri tehnološki velikani uporabili svojo tržno moč, da so lastnim izdelkom in storitvam dali nepošteno prednost in zadrževali konkurente pri poslovanju ter ustvarjanju dodane vrednosti in delovnih mest. Te prakse izkrivljajo konkurenco, spodkopavajo svobodno izbiro potrošnikov in zavirajo inovacijski potencial malih in srednji podjetij, ki izhaja zlasti iz spleta 4.0 in virtualnih svetov,« je dejal.
»Bil je že skrajni čas, da Evropa vnaprej določi svoja pravila igre in zagotovi jasen izvršljiv pravni okvir za spodbujanje inovacij, konkurenčnosti in odpornosti enotnega trga, namesto da bi se morala zanašati na dolgotrajne in ne vedno učinkovite protimonopolne preiskave. DMA počne prav to.«
Tako bodo morala podjetja, kot je Apple, odpreti svoje operacijske sisteme, da bodo omogočili namestitev trgovin z aplikacijami tretjih oseb. Največji ponudniki platforme za sporočila, ko sta WhatsApp in Facebook Messenger, bodo morali biti interoperabilni z drugimi storitvami. To zagotavlja, da uporabniki niso prisiljeni izbrati najbolj prevladujočih ponudnikov na trgu. Vratarjem bo tudi prepovedano določanje lastnih preferenc in združevanje podatkov iz različnih storitev.
V primeru neskladnosti lahko Evropska komisija podjetju naloži globe v višini do 10 odstotkov svetovnega prometa podjetja. V primeru ponovne kršitve se lahko kazen dvigne do 20 odstotkov.
Celoten članek je dostopen tukaj
Vir: Techcrunch
Naslovna fotografija: RawPixel